Měsíční archív: Říjen 2013
Původ příjmení a co znamenají
Původ některých českých příjmení je poměrně zajímavý a to nejen co se týče samotného názvu, ale i konkrétní informace, která se týká vzniku příjmení jako takových. Jméno ani příjmení si ale zkrátka a dobře člověk nikdy nevybírá. Zatímco v minulých letech bylo všechno dáno, v době současné si v mnohých případech můžete nechat jméno i příjmení změnit. Není to ale nijak jednoduchý proces a to zejména v případě, že jde o změnu příjmení – musí k tomu být skutečně pádný důvod, pokud nežádáte o jméno za svobodna.
Pokud budeme mluvit vyloženě jen o příjmeních v češtině, ta jsou odvozena zejména od křestních jmen, která jsou u nás už od nepaměti.
Existuje ale i celá řada příjmení, která jsou naopak odvozena od přídavných jmen, příjmení, která jsou odvozena od různých barev nebo druhů jídla atd. Češi se ale stále častěji začínají zajímat o to, co vlastně jejich vlastní příjmení znamená a jak vzniklo. Věřte, že i taková informace může být v mnoha ohledech přínosná a zejména pak velmi zajímavá.
Na internetu lze najít celou řadu různých příjmení, ale rozhodně nemusíte zoufat, pokud mezi nimi nenajdete své vlastní jméno. Jde vlastně jen o takový základní seznam, který většinou poskytuje ministerstvo vnitra a rozhodně nelze předpokládat, že se v něm najdou absolutně všechna jména, která se vyskytují v České republice.
Příbuzenské vztahy názvy
Příbuzenské vztahy jsou v mnohých rodinách poměrně složité a tak stejně je to i s jejich některými názvy. Příbuzenské vztahy ale nejsou jen vztahy mezi lidmi, jako jsou rodiče a jejich děti, ale i mezi dalšími příbuznými, kteří patří, jak se říká, do rodiny. Některé příbuzenské vztahy jsou pro některé členy rodiny složité, zejména pak co se týče dětí, a díky jednotlivým názvům si tak můžete být absolutně jisti tím, kdo je kdo. Dětem je ale nutné takové názvy přesně vysvětlit, na rozdíl od dospělých, kteří v tomto směru nemají ani zdaleka problém.
Příbuzenství se obecně rozděluje do dvou základních kategorií, které jsou už na první pohled zcela jasné. Příbuzenství pokrevní a nepokrevní. Pokrevním příbuzenstvím se myslí zejména rodina, jako je matka a otec a jejich děti. V tomto případě se jedná o přímé příbuzné, nikoli o ty nepokrevní, kterým se taky velmi často říká vzdálení příbuzní. O jednotlivých názvech, které jsou obecně uplatňovány nejen u nás, ale po celém světě, se můžete informovat zejména na internetu, kde jsou napsány nejen jednotlivé názvy pro bližší i vzdálené příbuzenstvo, ale i jejich význam. Po jejich přečtení tak velmi snadno zjistíte, jak máte kterému příbuznému říkat nebo jak jej oslovovat.
V našich končinách se nejvíce uplatňuje název teta a strýc. Teta je sestra jednoho z rodičů a strýc je zase bratr jednoho z rodičů. U nás například nemá oficiální název osoba ve vztahu k dítěti, která je sestřenicí jednoho z rodičů. U nás se obecně takové osobě říká buď jménem, nebo je oslovována jako teta či strýc. Teta a strýc jsou velmi oblíbené názvy dokonce i pro nejbližší přátele některých rodičů – vždy to bereme ke vztahu k dětem.
Komentáře