Rodokmen Habsburků

Habsburkové patřili mezi jednoho z největších panovníků v celé Evropě, o čemž pochopitelně svědčí i velmi rozsáhlý rodokmen, který je velmi pečlivě zaznamenáván od samotného počátku až do současnosti. Historie rodu Habsburků je velmi rozsáhlá, dlouhá a není se tak čemu divit, že rodokmen zaujímá tolik jmen, že bychom je zde jen velmi těžko mohli všechny vyjmenovat. Habsburkové se v Evropě objevili někdy okolo roku 1100 a jejich původ je datován ve Švýcarsku. Odkud pochází i jejich název. Ten plyne z jejich původního sídla, kterým byl hrad Habsburg. Nástupníky rodu Habsburků byli vévodové, kterým se neříká nijak jinak než jako Habsbursko-lotrinská dynastie. 

Z rodu Habsburků lze vyzdvihnout hned několik opravdu velkých jmen, o kterých se v současné době všichni učíme ve školách. Jedním z velkých jmen je i slavná Marie Terezie, která pochází z rodu Habsburků a jinak je známá i jako císařovna Marie Terezie.

Marie Terezie je velmi výraznou českou osobností už jen z toho důvodu, že jde o jedinou ženu, která kdy vládla na českém trůně – v dávné i novodobé historii skutečně žádná jiná žena nevládla. Někteří studenti základní školy si její jméno velmi snadno zapamatují zejména podle toho, že to byla právě Marie Terezie, která zavedla všeobecnou vzdělávací povinnost. Mnohdy se dokonce zcela mylně uvádí, že Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku, ale je to omyl, na který by raději měli všichni studenty rychle zapomenout. Marie Terezie během svého života velmi trpěla tím, že během své vlády nadobro ztratila svého milovaného manžela.

Její smutek byl natolik obrovský, že až do konce svého vlastního života si na sebe nevzala oblečení jiné barvy, než byla černá.

Komentáře jsou uzavřeny.