Matrika online

Věnujete se sestavování rodokmenu a rádi byste pokročili ve svém bádání co možná nejdál? Pak jste zajisté začali velkou zpovědí svých příbuzných, kteří toho u vaší minulosti i o minulosti celé rodiny vědí zpravidla nejvíce. K různým informacím se dnes ale můžete bez problémů dostat i z matričních záznamů, evidenčních listů obyvatel nebo v různých archivech, které se přímo věnují veškerým záznamům v rámci obyvatel. Bádání po své vlastní minulosti nikdy nebylo snadné a ačkoli je internet velmi dostupným prostředkem, práci vám rozhodně nijak výrazně neusnadní.

Online matrika je pro všechny badatele výhodou hlavně z toho důvodu, že většina dochovaných záznamů je k dispozici přímo z domova. Nemusíte tak zdlouhavě cestovat do té či oné matriky – třeba i na druhém konci republiky, ve které se nacházejí kompletní záznamy o některých vašich příbuzných. Zkrátka a dobře si některé informace vyhledáte přímo ze svého domova. Tak jako tak se ale o bádání v pramenech neochudíte, protože záznamy jsou pouze zkopírovány, nikoli přehledně přepsány. V archivu jsou záznamy rozděleny na základě jednotlivých krajů, obcí a měst. Mimo jiné je vhodné znát buď datum narození svého příbuzného, nebo alespoň datum sňatku případně úmrtí. Nutno navíc zmínit, že v archivech se nenachází většinou ty osoby, jejich úmrtí nebo narození proběhlo v posledních několika letech.

Zpravidla se matriky dělí na základě doby, během které byly vedeny. Obecně se rozdělují na matriky neživé a živé. Podle jejich rozdělení je třeba začít s hledáním – na internetu najdete jen matriky mrtvé, protože některé záznamy žijících osob není možné veřejně prezentovat. Je-li ve vašem zájmu vyhledání některé živé matriky, je třeba se obrátit na matriční úřady, kde jsou zachovávány záznamy staré zhruba do sta let.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Matriční záznamy a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.